Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České století - divoká privatizace bez práva

18. 12. 2014 9:30:52
V posledním díle nazvaném ′′Ať si jdou′′ ukázali tvůrci unikátní filmové série České století také fakta ze zákulisí, v němž se připravovala Klausova ekonomická reforma.

Pravdu o divoké privatizaci autoři vystihují již předchozím v díle ′′Poslední hurá′′ ve slovech Adamcova poradce politologa prof. PhDr. Oskara Krejčího, CSc. (Oldřich Kaiser):

„Říkám vám, ta jejich revoluce žádná revoluce není, je to jen záměna jedné cesty k prosperitě, co se nepovedla, za druhou.“

Jeho slova v tomto díle potvrzují dvě scény:

1. Slova Klause (Jaroslav Plesl) v rozhovoru s redaktorkou:

„Ekonomie rozhodne o této revoluci, lidí si zvykli říkat revoluce tomu co, bylo v listopadu, ale to ne, to hlavní je teprve čeká. Odnaučit se vyrábět cokoliv, naučit se produkovat, po čem je poptávka.“

2. Setkání ekonomů v Kolodějích, kde přednášel ostatním ekonomům plán Klausovy reformy jeho poradce Tomáš Ježek (Bohumil Klepl)

„Chci vám říci o co nám hlavně nejde.“

„Pozor opakuju - nejde nám v této chvíli na prvním místě o prosperitu státu. Nehledáme peníze na úhradu veřejných výdajů. Jde nám o to, abychom zbavili stát ekonomické moci, se kterou nemůže normálně fungovat. Chceme mu sebrat podniky, se kterejma v minulosti nikdy neuměl hospodařit. To je cíl.“

„Jestli stát na tom něco trhne, je věc druhořadá. Stát. Naším úkolem je, aby stát zchudnul, ne zbohatl. Toto chceme. Žádný pokračování sociku, žádnou ekonomickou perestrojku. Žádný jugoslávský, polský, maďarský modely. Čistej trh. Bez přívlastků. Soukromí vlastnictví. Co rudí nakradli se vrátí, zbytek se zprivatizuje.“

„Toto jsou naši klienti (na projektoru foto davu lidí) Češi a Slováci, je jich 15milionů. To jsme my. A o tom, že jsme přivedli k moci kapitalismus, prozatím nevíme.“

Ano Češi ani Slováci netušili, že Klausova ekonomická reforma je vlastně rychlý a drsný přechod ke kapitalismu.

Divoká privatizace bez práva

Šok to je naše cesta, to byla řeč Tomáše Ježka.

Zatímco ekonom František Vlasák (Oldřich Vlach) předpokládal, že podniky se k prodeji nejdřív musí připravit a pak teprve privatizovat, Ježek zdůrazňoval: „My nesháníme prachy pro stát. My sháníme nové vlastníky, kteří si ty prachy vydělaj sami.“ A v odpovědi na dotaz Jana Švejnara, zda shání nové vlastníky za každou cenu, potvrdil, že v podstatě ano.

Fakt, že Klaus a spol. chtějí privatizovat šokem a za každou cenu opět potvrdil Tomáš Ježek v dalším rozhovoru s František Vlasákem.

Tomáš Ježek smetl ze stolu námitky ekonoma Františka Vlasáka, který zdůrazňoval, že privatizaci je potřeba dát právní rámec a poukazoval na slova Ježkova oblíbence - ekonoma Friedmana - že trh se musí řídit zákonem a ten zákon musí být vymahatelný.

Na varování Vlasáka, že pokud nebude mít privatizace právní rámec a trh se nebude řídit zákonem, tak státní podniky může skoupit nějaký lord Corleone, reagoval Ježek:

„Všecko je lepší, než když to dál bude patřit státu. Všecko!“

Klaus a spol. chtěli privatizovat rychle a bez práva. Nechtěli přijmout ani evropskou legislativu, jak jim radil Švejnar, chtěli privatizovat všechno českou cestou. Spíše by se hodilo spojení Klausovou cestou.

Chtěli privatizovat rychle a bez práva, ale nevěděli jak.

V rozhoru Tomáše Ježka s Dušanem Třískou (Kamil Halbich) tvůrci ukázali nejen nepřipravenost a nevědomost, jak privatizaci provést, ale i zrození myšlenky kupónové privatizace.

Zatímco Klaus všude rozhlašoval, že se na ekonomickou reformu chystal 20let a je připravená, Ježek přiznal Třískovi že: „Nic není připravený, to je fakt. Akorát se ví to hlavní, že už nebude ten další socik. Trh se odreguluje, aby byl jak na západě.“

Dušan Tříska pak shrnul fakta a v jedné větě, která potvrdila, že opravdu nic nebylo připraveno: „Tak jo. Chcem zprivatizovat státní sektor, ale stát nedokáže připravit privatizační projekty.“

Jelikož cílem Klausovy reformy bylo oslabit ekonomickou moc státu, chtěl rychle provést restituce a privatizaci a nechtěl podniky prodávat, jak trefně řekl Ježek:

„Prodej je blbost, stát tím neoslabí, ale získá, místo továren, o které přijde, shrábne peníze.“

A tak v podání Dušana Třísky náměstka federálního ministra financí, přišla na svět myšlenka kupónové privatizace. Podle hesla, co nechceš prodat lacino, to musíš rozdat, přišel Tříska s nápadem rozdat lidem fabriky na kupony, za něž by získali podíl ve fabrikách.

Ovšem tento nápad se musel umět prodat i samotnému Klausovi, aby ho jeho ješitnost strávila, a tak Dušan Tříska, poradil Ježkovi, jak nápad s kupónou privatizací podat Klausovi:

Dušan Tříska: „Říkals, že mu vždycky vadilo, když něco bylo neprodejný, tak mu to prodej.“

Ježek: „Jak?“

Dušan Tříska:“ No až lidem dojde, že ty kupony co od něj dostanou, maj cenu, tak ho budou volit. Řekni mu to.“

Ježek: „On nemá stranu.“

A mimochodem poslední Ježkův výrok, můžeme pokládat za popud k založení ODS.

Proč chtěli privatizovat rychle.

Klaus a spol. stále zdůrazňovali, že chtějí privatizovat rychle a jako důvod uváděl Ježek obavu o rozkradení podniků.

Ježek: „Čím dýl se v tom budem patlat, tím to bude horší. Až ředitelům dojde, že nevíme co s nima. Rozkradou ty podniky tak rychle, že si to nikdo nedovede představit.

Ani občané si nedovedli představit, jak rychle podniky vytunelují noví majitelé. Zde je další důkaz, jak žil Klaus mimo realitu, protože se řídil teorií, že soukromí vlastníci si ve firmách zavedou pořádek. Tak paradoxně rychlou privatizací, kterou chtěl zabránit rozkradení podniků, vlastně rozkrádání podniků spustil.

Předchozí články:

České století - pravda o Havlovi

České století - pravda o Klausovi

Autor: Hana Formánková | čtvrtek 18.12.2014 9:30 | karma článku: 17.16 | přečteno: 1051x

Další články blogera

Hana Formánková

Kocourkovský protikuřácký zákon

Tak nám začal od 31. Května - symbolicky na Světový den bez tabáku – platit protikuřácký zákon, jehož smyslem je omezit počet kuřáků a chránit personál a návštěvníky - nekuřáky barů, restaurací apod. před pasivním kouřením.

16.6.2017 v 9:30 | Karma článku: 34.84 | Přečteno: 1514 | Diskuse

Hana Formánková

Kdo lže a kdo koho úkoluje

Kdyby se takto choval někdo v pracovním, osobním či přátelském vztahu k nám, určitě by jsme si mysleli, že si z nás při nejmenším utahuje.

15.5.2017 v 12:58 | Karma článku: 37.88 | Přečteno: 1163 | Diskuse

Hana Formánková

Zloduch Babiš a politická žumpa

„Vypadá to, že ministr financí Andrej Babiš zřejmě zneužíval v politickém boji nejen svá média, ale i nelegálně pořízené policejní spisy.

10.5.2017 v 11:41 | Karma článku: 48.23 | Přečteno: 15422 | Diskuse

Hana Formánková

Jak podrazit nohy úspěšné vládě

Ekonomika roste, firmy prosperují, nezaměstnanost klesla na minimum, zvyšují se důchody i platy. O nemocných se už nemluví jako o parazitech

5.5.2017 v 14:25 | Karma článku: 41.04 | Přečteno: 2110 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 189 | Diskuse

Martin Houška

Slavíme 129 let od vzniku výmluvy na lenost

Za pár dní naše planeta oslaví významné výročí a to 129 let od počátků automobilové historie. Nestali jsme se však otroky našich plechových miláčků?

18.11.2017 v 18:55 | Karma článku: 3.45 | Přečteno: 100 | Diskuse

Oto Jurnečka

Já jsem větší demokrat než vy pane, aneb už se perou

Po volbách se jedna část politické scény prohlásila jedinou demokratickou silou. V dojemném souladu s médii rozjeli příběh, kterak strany se kterými nekamarádí, nejsou demokratické.

18.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 28.70 | Přečteno: 387 | Diskuse

Karel Ábelovský

Souboj mozků a názorů

... kandidatura na prezidenta, nic jiného není a ani by být neměla. Zaznívají zde však nestoudné názory, že prezidentští kandidáti mají prázdné programy, že na to nemají; velmi pravděpodobně jde jen o prázdné výkřiky z neznalosti

18.11.2017 v 17:17 | Karma článku: 9.44 | Přečteno: 249 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak a proč investovat - část 1/3

Důvod známe všichni, přinese nám to užitek. Ať finanční či jiný. A způsobů jak investovat je nepřeberné množství. Charita, děti, akcie, vzdělání, umění ... Zde je můj pohled na 2 investice z oblasti financí a jednu nefinanční.

18.11.2017 v 16:01 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 230 | Diskuse
Počet článků 405 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3900

Obyčejná žena, která je děním kolem sebe zasažena  redaktorka Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.