Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Státní rozpočet v přebytku - to je průšvih

11. 01. 2017 10:00:00
Státní rozpočet za rok 2016 skončil v přebytku 61,8 miliardy korun a ještě navíc jde o největší přebytek za posledních dvacet let.

No to je malér pro ODS a TOP09, když přebytek měla ČR jen v prvních třech letech, (než stačili státní peníze rozkrást) a od roku 1996 se stále zatínala sekera. Lidu se omílala pořád dokola stejná odrhovačka, že peníze nejsou a od Klausových úsporných balíčků až po Kalouskovy škrty se z občanů dole tahalo stále více a více peněz.

ODS a TOP09 už těžce rozdejchávaly, když se peníze na ministerstvech začaly objevovat po té, co Babiš audity uzavřel černou díru korupce, v níž se peníze ztrácely. Předražené externí smlouvy, výběrová řízení, špatné úvěry výhodné pro kamarádíčky ODS a další malé domů připravili státní rozpočet od roku 2011 až o 100 miliard korun ročně.

Peníze najednou byly a dokonce se jednotlivá ministerstva mohly chlubit i úsporami a letos se vláda může chlubit i přebytkem 61.8.miliard. No to je malér pro ODS a TOP09, jak okecat, že peníze za nich nebyly a za Babiše jsou, jak okecat ty zbytečné škrty, kterými dusily občany a z postižených dělali ubožáky?

Potrefené husy zakejhaly

Nejdřív vyčítala opozice současné vládě plánovaný schodek 70 miliard při ekonomickém růstu a když státní rozpočet skončil v přebytku, tak soutěží potrefené husy v kejhání, kdo z nich zakejhá největší nesmysl o přebytku, protože si myslí, že lidi jsou jen tupé ovce skočí jim na ty jejich ubohé oblbováky.

Šéf ODS Petr Fiala má pocit, že „vláda má koláče bez práce” a podle něj nemusela udělat vláda vůbec nic, aby dosáhla přebytku. S tímto výrokem by mohl Petr Fiala kandidovat na starostu města Kocourkova.

Jenomže občané nejsou tupé ovce a pamatují si, že vlády ODS a TOP09, byly v minulosti kritizovány ekonomy za špatný výběr daní a za špatné čerpání peněz z fondů EU. A právě tyto příjmové složky nejvíce přispěly k přebytku za rok 2016. Takže současná vláda udělala práci, kterou nebyly schopné udělat vlády ODS a TOP09 za celou dobu svého vládnutí – zlepšila výběr daní a podařilo se jí získat všechny dotace z EU, na které jsme měly nárok.

Ani bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý (dříve ODS) nemohl rozdejchat největší přebytek za posledních dvacet let, a tak také potrefeně zakejhal, že současná vláda se chlubí cizím peřím.

Jeho slova dělají z občanů notorické blbce: „Za tím výsledkem stojí v první řadě vnější ekonomické vlivy vyvolané ekonomickým růstem a vyššího výběru daní. Skoro bych se odvážil doplnit, že navzdory vládním překážkám, protože vláda za svoje volební období nic, čím by podporovala ekonomický růst, neudělala.“

Ale udělala, už od počátku své vlády a od té doby nastal ekonomický růst. Odstranila krizi, kterou tady vyvolat Kalousek svými škrty a zvýšením DPH. Jen snížení DPH u některého zboží, přidání důchodů, navracení mobilních příspěvků postiženým, zrušení poplatků ve zdravotnictví už způsobilo, že se lidem se začalo dařit lépe a logicky nemuseli škudlit a mohli více utrácet. Také důvěra lidi ve vládu podpořila větší útraty i investice domácností. V naší ekonomice, v níž spotřeba hraje velkou roli, měly tyto kroky velký význam pro hospodářský růst. V roce 2016 vláda už jen sbírala plody své práce z předchozích let.

Lidé nejsou tak blbí, aby si nepamatovali, kdy se jim začalo dařit lépe a na pochopení – rovnice větší příjmy = větší útraty = růst ekonomiky jim stačí základní vzdělání, ale tuto rovnici by snad pochopil i úředně uznaný notorický blb Švejk.

I rekordní výběr DHP 34mil. v prosinci a snížení provozních nákladů státu o 15,5 miliardy podávají důkaz, že vláda si své koláče zaslouží a chlubí se vlastním peřím

A zatímco Kalousek se nestyděl posílat lidem složenky na 121 000 korun se státním dluhem, který nadělali politici, Babiš snížil státní dluh o 70 miliard.

Jak se říká, kdo chce psa bít, hůl si najde.

I když je ta hůl dezinformacemi celá pokřivená.Takovou hůl si našli i někteří ekonomové, kteří vyčítají vládě nižší investice i navzdory faktům, že plánované investice přeplnila vláda o šest miliard. A v dopravní infrastruktuře činily investice 78,4 miliardy, tedy nejvyšší výdaje od roku 2011 do roku 2014. V roce 2015 se investovalo více, ale opět jen díky vládě, které se podařilo dočerpat velkou část ohrožených dotací z EU. Zatímco za předchozích vlád se stávalo, že nebylo na opravu či stavbu silnic a dálnic, za této vlády měly všechny dopravní infrastruktury peníze. Ale pro některé ekonomy taková pozitiva nic neznamenají, prostě vláda málo investovala a hotovo.

Ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek si také našel deziformovanou hůl, když tvrdí, že na ministerstvu financí zjevně vzali v posledních letech za svou určitou obdobu postupu státních podniků v době socialismu. Rozpočtuje nadsazené schodky, aby pak snadno a slavně splnilo plán,”

Nevím, jakou obdobu má pan ekonom Pavel Sobíšek na mysli. Za dob socialismu se ve státních podnicích maximálně nadsadil plán a teprve, když se v posledním čtvrtletí daného roku zjistilo, že se plán nedá splnit, upravil se tak, že snížil, aby se splnil. Takže nadsazování rozhodně nekamuflovalo úspěšné plnění plánu, spíš naopak.

Dále ekonom Pavel Sobíšek tvrdí, že finanční plánování se ukazuje být slabou stránkou vlády – on by zřejmě dokázal přesně naplánovat, o kolik více se vybere na daních díky hospodářskému růstu, či o kolik více přinese opatření proti podvodům s DPH tzv. kontrolní hlášení a jistě by i předpověděl, že z dodatečných dotací EU se nakonec podaří získat o 62 miliard víc.

Současná vláda taková vědma není, ale její slabina je pro stát ve své podstatě velmi pozitivní stránkou.

Zrovna tak hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda si našel v pozitivu své negativum, když se vyjádřil, že vláda se s rozpočtem na loňský rok sekla o více než 130 miliard korun.

Kéž by se takhle sekaly s rozpočtem i předchozí vlády, nemusela by naše republika být tak zadlužená. Částečná bilance předchozích vlád, které se s rozpočtem nesekly jsou 2 třetiny občanů pobírající podprůměrný plat, živořící důchodci, postižení i mladé rodiny s dětmi, sbírky na hladové děti, jejichž matky nemají na školní obědy a rozprodaná republika.

Autor: Hana Formánková | středa 11.1.2017 10:00 | karma článku: 31.87 | přečteno: 2404x

Další články blogera

Hana Formánková

Kocourkovský protikuřácký zákon

Tak nám začal od 31. Května - symbolicky na Světový den bez tabáku – platit protikuřácký zákon, jehož smyslem je omezit počet kuřáků a chránit personál a návštěvníky - nekuřáky barů, restaurací apod. před pasivním kouřením.

16.6.2017 v 9:30 | Karma článku: 34.84 | Přečteno: 1514 | Diskuse

Hana Formánková

Kdo lže a kdo koho úkoluje

Kdyby se takto choval někdo v pracovním, osobním či přátelském vztahu k nám, určitě by jsme si mysleli, že si z nás při nejmenším utahuje.

15.5.2017 v 12:58 | Karma článku: 37.88 | Přečteno: 1163 | Diskuse

Hana Formánková

Zloduch Babiš a politická žumpa

„Vypadá to, že ministr financí Andrej Babiš zřejmě zneužíval v politickém boji nejen svá média, ale i nelegálně pořízené policejní spisy.

10.5.2017 v 11:41 | Karma článku: 48.23 | Přečteno: 15422 | Diskuse

Hana Formánková

Jak podrazit nohy úspěšné vládě

Ekonomika roste, firmy prosperují, nezaměstnanost klesla na minimum, zvyšují se důchody i platy. O nemocných se už nemluví jako o parazitech

5.5.2017 v 14:25 | Karma článku: 41.04 | Přečteno: 2110 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 189 | Diskuse

Martin Houška

Slavíme 129 let od vzniku výmluvy na lenost

Za pár dní naše planeta oslaví významné výročí a to 129 let od počátků automobilové historie. Nestali jsme se však otroky našich plechových miláčků?

18.11.2017 v 18:55 | Karma článku: 3.45 | Přečteno: 100 | Diskuse

Oto Jurnečka

Já jsem větší demokrat než vy pane, aneb už se perou

Po volbách se jedna část politické scény prohlásila jedinou demokratickou silou. V dojemném souladu s médii rozjeli příběh, kterak strany se kterými nekamarádí, nejsou demokratické.

18.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 28.70 | Přečteno: 387 | Diskuse

Karel Ábelovský

Souboj mozků a názorů

... kandidatura na prezidenta, nic jiného není a ani by být neměla. Zaznívají zde však nestoudné názory, že prezidentští kandidáti mají prázdné programy, že na to nemají; velmi pravděpodobně jde jen o prázdné výkřiky z neznalosti

18.11.2017 v 17:17 | Karma článku: 9.44 | Přečteno: 249 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak a proč investovat - část 1/3

Důvod známe všichni, přinese nám to užitek. Ať finanční či jiný. A způsobů jak investovat je nepřeberné množství. Charita, děti, akcie, vzdělání, umění ... Zde je můj pohled na 2 investice z oblasti financí a jednu nefinanční.

18.11.2017 v 16:01 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 230 | Diskuse
Počet článků 405 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3900

Obyčejná žena, která je děním kolem sebe zasažena  redaktorka Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.