Hana Formánková

České století - divoká privatizace bez práva

18. 12. 2014 9:30:52
V posledním díle nazvaném ″Ať si jdou″ ukázali tvůrci unikátní filmové série České století také fakta ze zákulisí, v němž se připravovala Klausova ekonomická reforma.

Pravdu o divoké privatizaci autoři vystihují již předchozím v díle ″Poslední hurá″ ve slovech Adamcova poradce politologa prof. PhDr. Oskara Krejčího, CSc. (Oldřich Kaiser):

„Říkám vám, ta jejich revoluce žádná revoluce není, je to jen záměna jedné cesty k prosperitě, co se nepovedla, za druhou.“

Jeho slova v tomto díle potvrzují dvě scény:

1. Slova Klause (Jaroslav Plesl) v rozhovoru s redaktorkou:

„Ekonomie rozhodne o této revoluci, lidí si zvykli říkat revoluce tomu co, bylo v listopadu, ale to ne, to hlavní je teprve čeká. Odnaučit se vyrábět cokoliv, naučit se produkovat, po čem je poptávka.“

2. Setkání ekonomů v Kolodějích, kde přednášel ostatním ekonomům plán Klausovy reformy jeho poradce Tomáš Ježek (Bohumil Klepl)

„Chci vám říci o co nám hlavně nejde.“

„Pozor opakuju - nejde nám v této chvíli na prvním místě o prosperitu státu. Nehledáme peníze na úhradu veřejných výdajů. Jde nám o to, abychom zbavili stát ekonomické moci, se kterou nemůže normálně fungovat. Chceme mu sebrat podniky, se kterejma v minulosti nikdy neuměl hospodařit. To je cíl.“

„Jestli stát na tom něco trhne, je věc druhořadá. Stát. Naším úkolem je, aby stát zchudnul, ne zbohatl. Toto chceme. Žádný pokračování sociku, žádnou ekonomickou perestrojku. Žádný jugoslávský, polský, maďarský modely. Čistej trh. Bez přívlastků. Soukromí vlastnictví. Co rudí nakradli se vrátí, zbytek se zprivatizuje.“

„Toto jsou naši klienti (na projektoru foto davu lidí) Češi a Slováci, je jich 15milionů. To jsme my. A o tom, že jsme přivedli k moci kapitalismus, prozatím nevíme.“

Ano Češi ani Slováci netušili, že Klausova ekonomická reforma je vlastně rychlý a drsný přechod ke kapitalismu.

Divoká privatizace bez práva

Šok to je naše cesta, to byla řeč Tomáše Ježka.

Zatímco ekonom František Vlasák (Oldřich Vlach) předpokládal, že podniky se k prodeji nejdřív musí připravit a pak teprve privatizovat, Ježek zdůrazňoval: „My nesháníme prachy pro stát. My sháníme nové vlastníky, kteří si ty prachy vydělaj sami.“ A v odpovědi na dotaz Jana Švejnara, zda shání nové vlastníky za každou cenu, potvrdil, že v podstatě ano.

Fakt, že Klaus a spol. chtějí privatizovat šokem a za každou cenu opět potvrdil Tomáš Ježek v dalším rozhovoru s František Vlasákem.

Tomáš Ježek smetl ze stolu námitky ekonoma Františka Vlasáka, který zdůrazňoval, že privatizaci je potřeba dát právní rámec a poukazoval na slova Ježkova oblíbence - ekonoma Friedmana - že trh se musí řídit zákonem a ten zákon musí být vymahatelný.

Na varování Vlasáka, že pokud nebude mít privatizace právní rámec a trh se nebude řídit zákonem, tak státní podniky může skoupit nějaký lord Corleone, reagoval Ježek:

„Všecko je lepší, než když to dál bude patřit státu. Všecko!“

Klaus a spol. chtěli privatizovat rychle a bez práva. Nechtěli přijmout ani evropskou legislativu, jak jim radil Švejnar, chtěli privatizovat všechno českou cestou. Spíše by se hodilo spojení Klausovou cestou.

Chtěli privatizovat rychle a bez práva, ale nevěděli jak.

V rozhoru Tomáše Ježka s Dušanem Třískou (Kamil Halbich) tvůrci ukázali nejen nepřipravenost a nevědomost, jak privatizaci provést, ale i zrození myšlenky kupónové privatizace.

Zatímco Klaus všude rozhlašoval, že se na ekonomickou reformu chystal 20let a je připravená, Ježek přiznal Třískovi že: „Nic není připravený, to je fakt. Akorát se ví to hlavní, že už nebude ten další socik. Trh se odreguluje, aby byl jak na západě.“

Dušan Tříska pak shrnul fakta a v jedné větě, která potvrdila, že opravdu nic nebylo připraveno: „Tak jo. Chcem zprivatizovat státní sektor, ale stát nedokáže připravit privatizační projekty.“

Jelikož cílem Klausovy reformy bylo oslabit ekonomickou moc státu, chtěl rychle provést restituce a privatizaci a nechtěl podniky prodávat, jak trefně řekl Ježek:

„Prodej je blbost, stát tím neoslabí, ale získá, místo továren, o které přijde, shrábne peníze.“

A tak v podání Dušana Třísky náměstka federálního ministra financí, přišla na svět myšlenka kupónové privatizace. Podle hesla, co nechceš prodat lacino, to musíš rozdat, přišel Tříska s nápadem rozdat lidem fabriky na kupony, za něž by získali podíl ve fabrikách.

Ovšem tento nápad se musel umět prodat i samotnému Klausovi, aby ho jeho ješitnost strávila, a tak Dušan Tříska, poradil Ježkovi, jak nápad s kupónou privatizací podat Klausovi:

Dušan Tříska: „Říkals, že mu vždycky vadilo, když něco bylo neprodejný, tak mu to prodej.“

Ježek: „Jak?“

Dušan Tříska:“ No až lidem dojde, že ty kupony co od něj dostanou, maj cenu, tak ho budou volit. Řekni mu to.“

Ježek: „On nemá stranu.“

A mimochodem poslední Ježkův výrok, můžeme pokládat za popud k založení ODS.

Proč chtěli privatizovat rychle.

Klaus a spol. stále zdůrazňovali, že chtějí privatizovat rychle a jako důvod uváděl Ježek obavu o rozkradení podniků.

Ježek: „Čím dýl se v tom budem patlat, tím to bude horší. Až ředitelům dojde, že nevíme co s nima. Rozkradou ty podniky tak rychle, že si to nikdo nedovede představit.

Ani občané si nedovedli představit, jak rychle podniky vytunelují noví majitelé. Zde je další důkaz, jak žil Klaus mimo realitu, protože se řídil teorií, že soukromí vlastníci si ve firmách zavedou pořádek. Tak paradoxně rychlou privatizací, kterou chtěl zabránit rozkradení podniků, vlastně rozkrádání podniků spustil.

Předchozí články:

České století - pravda o Havlovi

České století - pravda o Klausovi

Autor: Hana Formánková | karma: 17.90 | přečteno: 1184 ×
Poslední články autora