Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kocourkovský protikuřácký zákon

16. 06. 2017 9:30:00
Tak nám začal od 31. Května - symbolicky na Světový den bez tabáku – platit protikuřácký zákon, jehož smyslem je omezit počet kuřáků a chránit personál a návštěvníky - nekuřáky barů, restaurací apod. před pasivním kouřením.

Jenomže protikuřácký zákon by se spíš měl nazývat Kocourkovský zákon

Když na výrazné omezení počtu kuřáků nezabraly ani nápisy a dokonce ani hnusné odstrašující obrázky na cigaretových krabičkách, tak jim zakážeme kouřit v barech a restauracích, ať jsme světoví.

Asi 14 dní před platností zákona, mohli diváci v TV opakovaně sledovat, jak se bary, restaurace, hospody připravují na protikuřácký zákon prokuřáckými opatřeními. Došlo pouze k jedinému - k přesunutí popelníků a případně přidání laviček na chodníky, kde si kuřáci mohou hulit vesele dál. No a v některých případech, aby nemuseli tak často odbíhat z hospody či baru vezmou si ven i pití a prostě se přesunou ven. Současná podoba zákona tak vyhovuje pouze nekouřícímu personálu a nekuřákům, kteří chodili do kuřáckých zařízení, protože jejich kamarádi kouřili.

A teď už jenom zbývá, aby se nekuřáci přesunuli ven za svými kamarády kuřáky, aby si s nimi mohli povídat a hospody zůstanou prázdné.

Takže tato kocourkovina má pouze jedno protikuřácké plus - počet kuřáků se sice nijak výrazně nesníží, ale v zimě se sníží počet vykouřených cigaret.

A tak protikuřácký zákon přinesl největší světovou kocourkovinu

Chrání nekuřáky barů či hospod a ohrožuje zdraví lidí ve městech bydlících nad hospodami či bary, a to dokonce dvojnásobně. Nejen pasivním kouřením, ale i hlukem.

Jak vůbec může být schválen zákon, který chrání zdraví jedněch na úkor druhých, jejichž zdraví ohrožuje dvojnásobně?

Jak vůbec může Ministerstvo zdravotnictví!!!!!! vyslovit veřejně větu: že v přípravě protikuřáckého zákona právě hluk a kouř z cigaret od kuřáků, kteří budou kouřit před hospodami, nebyly shledány jako zásadnější problém????????

Asi proto zákon začal platit právě na jaře, když už je venku teplo, aby si obyvatelé domů užili nejen kouře, ale i hluku.

Sám Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc. náš přední specialista na plicní nádory, řekl v Rozstřelu na idnes, že když jeho soused v prvním patře zapálí na balkoně cigaretu, tak on ve 4. patře cítí kouř, který mu jde do bytu (samozřejmě při otevřeném okně).

A to jde o jednu cigaretu! V případě kuřáků před bary a hospodami jen o jednu cigaretu rozhodně nejde. A v nižších patrech domů se obyvatelé obzvláště v horkých dnech buď budou dusit kouřem nebo se budou dusit v zavřeném bytě. A nejde jen o pasivní kouření, ale také o nepříjemný zápach, který vzniká po vstřebávání kouře textiliemi - od záclon přes čalounění až po peřiny.

Kocourkovská rarita exceluje

Na jedné straně tu máme od ledna 2006 zákaz kouření na autobusových a vlakových zastávkách, a na druhé straně kouř stoupající do bytů není podle Ministerstva zdravotnictví zásadnější problém!!!!!

Ministerstvo zdravotnictví zřejmě posuzuje problémy podle momentální nálady a ne podle důsledků, které mají dopad na lidské zdraví. Právo na čistý vzduch mají podle Ministerstva zdravotnictví jen nekuřáci v restauracích a barech.

Dokud platil protikuřácký zákon, který rozděloval restaurace a bary na kuřácké a nekuřácké, měli nekuřáci možnost volby. Pokud šly do kuřácké hospody byl to jejich problém a jejich osobní zodpovědnost. Obyvatelé bytů nad hospodami však možnost volby nemají, oni nemohu odejít do jiného bytu, který nemá okna nad hospodou, oni musí snášet negativní důsledky kuřáků před hospodami.

V tomhle Kocourkově už jenom schází, aby Ministerstvo zdravotnictví vzkázalo obyvatelům bytů nad hospodami, aby se odstěhovali, když jim vadí kouř, aby kuřáci mohli bez omezení kouřit.

Jenomže zdraví lidí bydlících nad hospodami neohrožuje jen kouř

Dalším velkým problémem je hluk každodenní a soustavný hluk, který po 22.hodině přesahuje nejen noční hlukový limit 40dB, ale i denní hlukový limit 60dB.

Tento dlouhodobý městský problém nejsou radnice ani policie v mnoha městech schopné účinně řešit, i když se pokuty za rušení nočního klidu zvýšily až na 10 000Kč.

V Praze je nejhorší situace na Praze 1, z níž se v noci stává jedna velká Stodolní. Tady nejde už jen o hluk z hovoru, ale řev, skandování i zpěv.

A tak se Kocourkovští rozhodli problém rušení nočního klidu řešit tím, že vyženou ven i kuřáky, aby byl kravál ještě větší.

Z daných skutečností jasně vyplývá, že současný protikuřácký zákon dosáhl jediného cíle: vyhnal kuřáky před hospody, aby kouřem a řevem ohrožovali zdraví lidí bydlících nad hospodami.

Současný protikuřácký zákon je kocourkovský paskvil, který postrádá zcela logiku. Počet kuřáků nijak neomezuje a ohrožuje dvojnásobně zdraví jiných lidí. No hlavně, že si političtí autoři i zastánci tohoto zákona klepou po ramenou, že se jim ten zákon podařilo prosadit.

Autor: Hana Formánková | pátek 16.6.2017 9:30 | karma článku: 34.83 | přečteno: 1484x

Další články blogera

Hana Formánková

Kdo lže a kdo koho úkoluje

Kdyby se takto choval někdo v pracovním, osobním či přátelském vztahu k nám, určitě by jsme si mysleli, že si z nás při nejmenším utahuje.

15.5.2017 v 12:58 | Karma článku: 37.78 | Přečteno: 1136 | Diskuse

Hana Formánková

Zloduch Babiš a politická žumpa

„Vypadá to, že ministr financí Andrej Babiš zřejmě zneužíval v politickém boji nejen svá média, ale i nelegálně pořízené policejní spisy.

10.5.2017 v 11:41 | Karma článku: 48.22 | Přečteno: 15353 | Diskuse

Hana Formánková

Jak podrazit nohy úspěšné vládě

Ekonomika roste, firmy prosperují, nezaměstnanost klesla na minimum, zvyšují se důchody i platy. O nemocných se už nemluví jako o parazitech

5.5.2017 v 14:25 | Karma článku: 40.93 | Přečteno: 2094 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdenek Horner

Stateční KašpáRekové a KašpáRekyně

Musím vám poděkovat a vyslovit svůj obdiv. Dnes a denně stojíte na stráži. Bráníte svědomitě naši zemi před nájezdníky z celého světa. Celý den jsem se snažil najít jediného cizince migrantského typu. A opravdu nikde nikdo!

21.7.2017 v 3:51 | Karma článku: 6.90 | Přečteno: 396 | Diskuse

Petr Horký

Černoch v beranici a jiné výstřelky - na srdce sou Poděbrady, na prachy je Německo

Život na Západ od našich hranic má mnoho specifik, kterým našinec těžko uvyká. Přesto si ve většině případů nakonec zvykne, i když to trochu trvá. Jsme přeci jen z jednoho těsta a nebe je všude modrý.

20.7.2017 v 18:17 | Karma článku: 15.00 | Přečteno: 710 | Diskuse

Pavel Liprt

Dvořákova Symfonie č.9 e moll a karlovarský Poštovní dvůr dnes i před 123 lety

Symfonie č.9 e moll, op. 95, známá pod názvy „Novosvětská“ či „Z Nového světa“ žije dodnes na celém světě. Na rozdíl od Poštovního dvora v Karlových Varech, který skomírá.

20.7.2017 v 17:45 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 95 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Vnitřní kritik - cesta do záhuby a zpět

Ale já jí to musím vysvětlit. Musí to pochopit. Podíval se na mě Luboš poněkud bezradně. Vnímal jsem jeho beznaděj a přitom obrovskou angažovanost a snahu, která mu sršela z očí.

20.7.2017 v 16:02 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 162 |

Jiří Kovář

Jak mě reklama postrčila ke koupi auta

Jsou to téměř dva roky, co jsem byl přinucen překročit svůj stín a s ním i práh bazaru a koupit si tam Forda.

20.7.2017 v 15:48 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 527 |
Počet článků 405 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3896

Obyčejná žena, která je děním kolem sebe zasažena  redaktorka 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.