Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České století - divoká privatizace bez práva

18. 12. 2014 9:30:52
V posledním díle nazvaném ′′Ať si jdou′′ ukázali tvůrci unikátní filmové série České století také fakta ze zákulisí, v němž se připravovala Klausova ekonomická reforma.

Pravdu o divoké privatizaci autoři vystihují již předchozím v díle ′′Poslední hurá′′ ve slovech Adamcova poradce politologa prof. PhDr. Oskara Krejčího, CSc. (Oldřich Kaiser):

„Říkám vám, ta jejich revoluce žádná revoluce není, je to jen záměna jedné cesty k prosperitě, co se nepovedla, za druhou.“

Jeho slova v tomto díle potvrzují dvě scény:

1. Slova Klause (Jaroslav Plesl) v rozhovoru s redaktorkou:

„Ekonomie rozhodne o této revoluci, lidí si zvykli říkat revoluce tomu co, bylo v listopadu, ale to ne, to hlavní je teprve čeká. Odnaučit se vyrábět cokoliv, naučit se produkovat, po čem je poptávka.“

2. Setkání ekonomů v Kolodějích, kde přednášel ostatním ekonomům plán Klausovy reformy jeho poradce Tomáš Ježek (Bohumil Klepl)

„Chci vám říci o co nám hlavně nejde.“

„Pozor opakuju - nejde nám v této chvíli na prvním místě o prosperitu státu. Nehledáme peníze na úhradu veřejných výdajů. Jde nám o to, abychom zbavili stát ekonomické moci, se kterou nemůže normálně fungovat. Chceme mu sebrat podniky, se kterejma v minulosti nikdy neuměl hospodařit. To je cíl.“

„Jestli stát na tom něco trhne, je věc druhořadá. Stát. Naším úkolem je, aby stát zchudnul, ne zbohatl. Toto chceme. Žádný pokračování sociku, žádnou ekonomickou perestrojku. Žádný jugoslávský, polský, maďarský modely. Čistej trh. Bez přívlastků. Soukromí vlastnictví. Co rudí nakradli se vrátí, zbytek se zprivatizuje.“

„Toto jsou naši klienti (na projektoru foto davu lidí) Češi a Slováci, je jich 15milionů. To jsme my. A o tom, že jsme přivedli k moci kapitalismus, prozatím nevíme.“

Ano Češi ani Slováci netušili, že Klausova ekonomická reforma je vlastně rychlý a drsný přechod ke kapitalismu.

Divoká privatizace bez práva

Šok to je naše cesta, to byla řeč Tomáše Ježka.

Zatímco ekonom František Vlasák (Oldřich Vlach) předpokládal, že podniky se k prodeji nejdřív musí připravit a pak teprve privatizovat, Ježek zdůrazňoval: „My nesháníme prachy pro stát. My sháníme nové vlastníky, kteří si ty prachy vydělaj sami.“ A v odpovědi na dotaz Jana Švejnara, zda shání nové vlastníky za každou cenu, potvrdil, že v podstatě ano.

Fakt, že Klaus a spol. chtějí privatizovat šokem a za každou cenu opět potvrdil Tomáš Ježek v dalším rozhovoru s František Vlasákem.

Tomáš Ježek smetl ze stolu námitky ekonoma Františka Vlasáka, který zdůrazňoval, že privatizaci je potřeba dát právní rámec a poukazoval na slova Ježkova oblíbence - ekonoma Friedmana - že trh se musí řídit zákonem a ten zákon musí být vymahatelný.

Na varování Vlasáka, že pokud nebude mít privatizace právní rámec a trh se nebude řídit zákonem, tak státní podniky může skoupit nějaký lord Corleone, reagoval Ježek:

„Všecko je lepší, než když to dál bude patřit státu. Všecko!“

Klaus a spol. chtěli privatizovat rychle a bez práva. Nechtěli přijmout ani evropskou legislativu, jak jim radil Švejnar, chtěli privatizovat všechno českou cestou. Spíše by se hodilo spojení Klausovou cestou.

Chtěli privatizovat rychle a bez práva, ale nevěděli jak.

V rozhoru Tomáše Ježka s Dušanem Třískou (Kamil Halbich) tvůrci ukázali nejen nepřipravenost a nevědomost, jak privatizaci provést, ale i zrození myšlenky kupónové privatizace.

Zatímco Klaus všude rozhlašoval, že se na ekonomickou reformu chystal 20let a je připravená, Ježek přiznal Třískovi že: „Nic není připravený, to je fakt. Akorát se ví to hlavní, že už nebude ten další socik. Trh se odreguluje, aby byl jak na západě.“

Dušan Tříska pak shrnul fakta a v jedné větě, která potvrdila, že opravdu nic nebylo připraveno: „Tak jo. Chcem zprivatizovat státní sektor, ale stát nedokáže připravit privatizační projekty.“

Jelikož cílem Klausovy reformy bylo oslabit ekonomickou moc státu, chtěl rychle provést restituce a privatizaci a nechtěl podniky prodávat, jak trefně řekl Ježek:

„Prodej je blbost, stát tím neoslabí, ale získá, místo továren, o které přijde, shrábne peníze.“

A tak v podání Dušana Třísky náměstka federálního ministra financí, přišla na svět myšlenka kupónové privatizace. Podle hesla, co nechceš prodat lacino, to musíš rozdat, přišel Tříska s nápadem rozdat lidem fabriky na kupony, za něž by získali podíl ve fabrikách.

Ovšem tento nápad se musel umět prodat i samotnému Klausovi, aby ho jeho ješitnost strávila, a tak Dušan Tříska, poradil Ježkovi, jak nápad s kupónou privatizací podat Klausovi:

Dušan Tříska: „Říkals, že mu vždycky vadilo, když něco bylo neprodejný, tak mu to prodej.“

Ježek: „Jak?“

Dušan Tříska:“ No až lidem dojde, že ty kupony co od něj dostanou, maj cenu, tak ho budou volit. Řekni mu to.“

Ježek: „On nemá stranu.“

A mimochodem poslední Ježkův výrok, můžeme pokládat za popud k založení ODS.

Proč chtěli privatizovat rychle.

Klaus a spol. stále zdůrazňovali, že chtějí privatizovat rychle a jako důvod uváděl Ježek obavu o rozkradení podniků.

Ježek: „Čím dýl se v tom budem patlat, tím to bude horší. Až ředitelům dojde, že nevíme co s nima. Rozkradou ty podniky tak rychle, že si to nikdo nedovede představit.

Ani občané si nedovedli představit, jak rychle podniky vytunelují noví majitelé. Zde je další důkaz, jak žil Klaus mimo realitu, protože se řídil teorií, že soukromí vlastníci si ve firmách zavedou pořádek. Tak paradoxně rychlou privatizací, kterou chtěl zabránit rozkradení podniků, vlastně rozkrádání podniků spustil.

Předchozí články:

České století - pravda o Havlovi

České století - pravda o Klausovi

Autor: Hana Formánková | čtvrtek 18.12.2014 9:30 | karma článku: 17.16 | přečteno: 1018x

Další články blogera

Hana Formánková

Kocourkovský protikuřácký zákon

Tak nám začal od 31. Května - symbolicky na Světový den bez tabáku – platit protikuřácký zákon, jehož smyslem je omezit počet kuřáků a chránit personál a návštěvníky - nekuřáky barů, restaurací apod. před pasivním kouřením.

16.6.2017 v 9:30 | Karma článku: 34.83 | Přečteno: 1484 | Diskuse

Hana Formánková

Kdo lže a kdo koho úkoluje

Kdyby se takto choval někdo v pracovním, osobním či přátelském vztahu k nám, určitě by jsme si mysleli, že si z nás při nejmenším utahuje.

15.5.2017 v 12:58 | Karma článku: 37.78 | Přečteno: 1136 | Diskuse

Hana Formánková

Zloduch Babiš a politická žumpa

„Vypadá to, že ministr financí Andrej Babiš zřejmě zneužíval v politickém boji nejen svá média, ale i nelegálně pořízené policejní spisy.

10.5.2017 v 11:41 | Karma článku: 48.22 | Přečteno: 15353 | Diskuse

Hana Formánková

Jak podrazit nohy úspěšné vládě

Ekonomika roste, firmy prosperují, nezaměstnanost klesla na minimum, zvyšují se důchody i platy. O nemocných se už nemluví jako o parazitech

5.5.2017 v 14:25 | Karma článku: 40.93 | Přečteno: 2094 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdenek Horner

Stateční KašpáRekové a KašpáRekyně

Musím vám poděkovat a vyslovit svůj obdiv. Dnes a denně stojíte na stráži. Bráníte svědomitě naši zemi před nájezdníky z celého světa. Celý den jsem se snažil najít jediného cizince migrantského typu. A opravdu nikde nikdo!

21.7.2017 v 3:51 | Karma článku: 6.90 | Přečteno: 414 | Diskuse

Petr Horký

Černoch v beranici a jiné výstřelky - na srdce sou Poděbrady, na prachy je Německo

Život na Západ od našich hranic má mnoho specifik, kterým našinec těžko uvyká. Přesto si ve většině případů nakonec zvykne, i když to trochu trvá. Jsme přeci jen z jednoho těsta a nebe je všude modrý.

20.7.2017 v 18:17 | Karma článku: 15.00 | Přečteno: 712 | Diskuse

Pavel Liprt

Dvořákova Symfonie č.9 e moll a karlovarský Poštovní dvůr dnes i před 123 lety

Symfonie č.9 e moll, op. 95, známá pod názvy „Novosvětská“ či „Z Nového světa“ žije dodnes na celém světě. Na rozdíl od Poštovního dvora v Karlových Varech, který skomírá.

20.7.2017 v 17:45 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 96 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Vnitřní kritik - cesta do záhuby a zpět

Ale já jí to musím vysvětlit. Musí to pochopit. Podíval se na mě Luboš poněkud bezradně. Vnímal jsem jeho beznaděj a přitom obrovskou angažovanost a snahu, která mu sršela z očí.

20.7.2017 v 16:02 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 163 |

Jiří Kovář

Jak mě reklama postrčila ke koupi auta

Jsou to téměř dva roky, co jsem byl přinucen překročit svůj stín a s ním i práh bazaru a koupit si tam Forda.

20.7.2017 v 15:48 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 531 |
Počet článků 405 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3896

Obyčejná žena, která je děním kolem sebe zasažena  redaktorka 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.