Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povinná maturita z matematiky je diskriminační

25. 06. 2014 9:30:00
Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce zavést povinnou maturitu z matematiky. Fakt, že letos si matematiku jako druhý maturitní předmět vybralo jen 36 procent studentů a 24,1 % z nich u maturity propadlo, pana ministra školství sice nepříjemně překvapil, ale od zavedení povinné matematiky ho zřejmě neodradí. Povinná maturita z matematiky by mohla být zavedena v roce 2020.

Ministr školství Marcel Chládek tvrdí, že studentům chybí triviální základní logické uvažování u úloh, které může člověk vyřešit, aniž by měl k tomu byť sebemenší penzum.

Pro zavedení povinné maturity z matematiky je i opoziční senátor Miloš Vystrčil (ODS) - bývalý učitel matematiky. Podle něj prý matematika naučí a procvičuje logické myšlení.

Přitom sám ministr Chládek označil matematiku za maturitního strašáka.

A on to strašák skutečné je a nejenom pro ty, kteří mají mezery v základním vzdělání, ale i pro studenty, kteří v jiných předmětech vynikají a mezery v matematickém vzdělání nemají.

Proč?

Protože v lidské populaci se nachází lidé, kteří mají buňky na matematiku a kteří je nemají a těch je rozhodně víc. O čemž svědčí i fakt, kolik studentů si vybere matematiku jako druhý maturitní předmět.

Proto byly třeba i na gymnáziích zavedeny větve humanitní a přírodovědné. Všude se matematika vyučovala, ale na humanitní větvi byla omezena a nematurovalo se z ní.

Lidí, kteří jsou všestranně nadaní, je málo. Většina populace se rozděluje na humanitně nadané a technicky nadané.

Maturita i výuka různých předmětů by měla vycházet z potřeb praxe, tak aby osobnost člověka rozvíjela a nikoliv ubíjela.

Znalost češtiny – pravopisu je potřebná v životě pro všechny, zvláště dnes v době počítačové a mobilní techniky, když se psaní stalo jedním z hlavních komunikačních prostředků. I sloh využijí lidé v běžném životě – člověk by se měl umět vyjadřovat a nejen písemně. A zrovna tak znalost cizích jazyků.

Co se týče matematiky, tak v běžném životě uplatníme pouze základní matematiku – sčítání, odečítání, násobení, umocňováni, procenta, trojčlenku, zlomky i jednoduché rovnice. Zrovna tak základy geometrie včetně výpočtů jejich obsahů či obvodů.

Ale řekněte sami, kolikrát v životě či v práci (pokud se nezabýváte technickým oborem) jste potřebovali znalost např. lomených výrazů, kvadratických rovnic, množin? Kolikrát v životě jste potřebovali vědět, když dva vyjedou ze stejného místa, kdy se potkají? Mohla bych tady uvést spoustu dalších příkladů, s nimiž se žáci moří už na základní škole a v životě jim nejsou k ničemu, pokud se nezabývají technickými obory. Na střední škole se moření ještě prohloubí o další nepotřebné příklady a když k tomu přidáme povinnou maturitu z matematiky, tak můžeme nechat jen třetinu středních škol.

Matematika logické myšlení spíš zamotává

Matematika rozvíjí logické myšlení, jen těm, kteří mají buňky na matematiku, protože oni se podívají na příklad a mozek už jim sepne sám. Ale ti, kteří nemají matematické buňky, mohou na příklad čučet dvě hodiny, lámat si hlavu a správného výsledku se nedopočítají. A nepomůže jim ani skvělý učitel, kteří jim příklad logicky vysvětlí, příště se do toho zamotají zas.

Logické myšlení se totiž může rozvíjet i mimo matematiku, jsou případy lidí, které mají na IQ testech logické myšlení vysoko nadprůměr, a přesto matematice nerozumí. Matematika jim spíš logické myšlení zamotá – taková výroková logika postaví životní logiku naruby.

I v češtině si můžete rozvíjet logické myšlení rozborem obsahu textu, dokonce i v dějepise, kde se můžete i naučit chápání věcí v souvislostech.

Ale bohužel pan ministr Chládek a pan poslanec Vystrčil se drží přísloví - podle sebe soudím tebe.

Měli by však vycházet ze znalosti schopností populace. Už jenom výsledky maturit z matematiky a počet studentů, kteří si ji vybírají jako maturitní předmět, by jim měly napovědět, že realita je jiná, než si oni matematicky myslí.

Měla by jim napověděli i skutečnost, že z matematiky propadá u maturity největší počet studentů. Od roku 2011, kdy byla znovu zavedena státní maturita a výsledky se tak mohou adekvátně srovnávat, propadlo nejvíce studentů právě z matematiky a letos jejich počet překonal rekord z roku 2012.

Loni ze 40% studentů, kteří si vybrali matematiku jako druhý maturitní předmět, 22 % studentů propadlo. A při opravných zkouškách propadl z matematiky každý druhý, tedy 52% neuspělo ani na podruhé.

Sám pan ministr Chládek došel k závěru, že studentům chybí triviální základní logické uvažování u logických úloh a z toho by měl vycházet.

Měl by se ptát: Jak to, že studentům, kteří maturovali z matematiky nerozvinula ta úžasná matematika za 13 let školní docházky logické uvažování? Jenom v učitelích a profesorech chyba asi nebude.

A proč se matematice, která tak rozvíjí logiku, vyhýbá u maturity většina studentů, když logické uvažování je pro život tak potřebné?

Možná lidem s matematickým mozkem, zase chybí více pochopení pro druhé.

Jak matematika rozvíjí logické myšlení, se můžete přesvědčit sami na příkladu, na němž studenti letos nejvíc ztroskotali. Vypočítalo ho jen 24% maturantů. Jde o příklad, který prý lze vyřešit z hlavy.

PRIKLAD.jpg

Výsledek je: 33k+2

Kdo nemá matematické buňky, nepochopí příklad ani, když zná správný výsledek.

Lidé, kteří mají matematický mozek samozřejmě tvrdí, že maturita z matematiky těžká není. Vy, kteří nemáte buňky na matematiku, můžete posoudit sami, zda je maturita z matematiky těžká či nikoliv. Zde jsou příklady, které byly u loňské maturity. Samozřejmě, že pro matematické mozky budou příklady sranda na druhou.

http://www.nabla.cz/obsah/matematika/statni-maturita/ilustracni-test-2013.php

Nejčtenější články a nejvyšší karma:

Záchodová štětka do vagíny nepatří

Vem si mě, aneb jak slepice bojují kohouta

Máte pravdu pane prezidente

Autor: Hana Formánková | středa 25.6.2014 9:30 | karma článku: 32.09 | přečteno: 9086x

Další články blogera

Hana Formánková

Kocourkovský protikuřácký zákon

Tak nám začal od 31. Května - symbolicky na Světový den bez tabáku – platit protikuřácký zákon, jehož smyslem je omezit počet kuřáků a chránit personál a návštěvníky - nekuřáky barů, restaurací apod. před pasivním kouřením.

16.6.2017 v 9:30 | Karma článku: 34.83 | Přečteno: 1484 | Diskuse

Hana Formánková

Kdo lže a kdo koho úkoluje

Kdyby se takto choval někdo v pracovním, osobním či přátelském vztahu k nám, určitě by jsme si mysleli, že si z nás při nejmenším utahuje.

15.5.2017 v 12:58 | Karma článku: 37.78 | Přečteno: 1136 | Diskuse

Hana Formánková

Zloduch Babiš a politická žumpa

„Vypadá to, že ministr financí Andrej Babiš zřejmě zneužíval v politickém boji nejen svá média, ale i nelegálně pořízené policejní spisy.

10.5.2017 v 11:41 | Karma článku: 48.22 | Přečteno: 15353 | Diskuse

Hana Formánková

Jak podrazit nohy úspěšné vládě

Ekonomika roste, firmy prosperují, nezaměstnanost klesla na minimum, zvyšují se důchody i platy. O nemocných se už nemluví jako o parazitech

5.5.2017 v 14:25 | Karma článku: 40.93 | Přečteno: 2094 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdenek Horner

Stateční KašpáRekové a KašpáRekyně

Musím vám poděkovat a vyslovit svůj obdiv. Dnes a denně stojíte na stráži. Bráníte svědomitě naši zemi před nájezdníky z celého světa. Celý den jsem se snažil najít jediného cizince migrantského typu. A opravdu nikde nikdo!

21.7.2017 v 3:51 | Karma článku: 6.90 | Přečteno: 414 | Diskuse

Petr Horký

Černoch v beranici a jiné výstřelky - na srdce sou Poděbrady, na prachy je Německo

Život na Západ od našich hranic má mnoho specifik, kterým našinec těžko uvyká. Přesto si ve většině případů nakonec zvykne, i když to trochu trvá. Jsme přeci jen z jednoho těsta a nebe je všude modrý.

20.7.2017 v 18:17 | Karma článku: 15.00 | Přečteno: 712 | Diskuse

Pavel Liprt

Dvořákova Symfonie č.9 e moll a karlovarský Poštovní dvůr dnes i před 123 lety

Symfonie č.9 e moll, op. 95, známá pod názvy „Novosvětská“ či „Z Nového světa“ žije dodnes na celém světě. Na rozdíl od Poštovního dvora v Karlových Varech, který skomírá.

20.7.2017 v 17:45 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 96 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Vnitřní kritik - cesta do záhuby a zpět

Ale já jí to musím vysvětlit. Musí to pochopit. Podíval se na mě Luboš poněkud bezradně. Vnímal jsem jeho beznaděj a přitom obrovskou angažovanost a snahu, která mu sršela z očí.

20.7.2017 v 16:02 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 163 |

Jiří Kovář

Jak mě reklama postrčila ke koupi auta

Jsou to téměř dva roky, co jsem byl přinucen překročit svůj stín a s ním i práh bazaru a koupit si tam Forda.

20.7.2017 v 15:48 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 531 |
Počet článků 405 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3896

Obyčejná žena, která je děním kolem sebe zasažena  redaktorka 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.